Udany debiut zaliczyła Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP Osiny na Wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych. W gronie 14 ekip zajęła 7 miejsce.

Zawody rozegrane na malowniczo położonym stadionie w Strawczynku zgromadziły na starcie 28 reprezentacji męskich i kobiecych ze wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego. Po raz pierwszy w tym gronie znalazła się KDP z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach, która tydzień temu zwyciężyła w rywalizacji na szczeblu powiatu.

W swoim debiutanckim starcie na mistrzostwach województwa strażaczki z Osin otrzymały pierwszy numer startowy. Dobrze przepracowane treningi i opanowanie stresu okazało się kluczem do bezbłędnego pokonania obu konkurencji (sztafeta 7x50 metrów z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe - przyp. Red.). Jak zawsze na takich zawodach zdarzały się błędy przekreślające szanse drużyny na dobre miejsce. Jednej z ekip rozpięły się węże linii głównej w ćwiczeniu bojowym przez co nie wykonała zadania i została zdyskwalifikowana. Innym zostały przyznane punkty karne za drobnostki z punktu widzenia laika, ale jednak niezgodne z regulaminem zawodów.

Wspólną cechą wszystkich startujących była wola walki. Dla jednych sam udział w imprezie tej rangi już był wyróżnieniem, inni nie dopuszczali myśli o zajęciu innego miejsca niż pierwsze. Było o co walczyć: w kategorii mężczyzn druga drużyna otrzymała pompę Honda WT30X o wartości ponad 6 tysięcy złotych, mistrzowie zostali nagrodzeni profesjonalnym defibrylatorem o wartości ponad 7 tys. zł. Najlepsza kobiece drużyna otrzymała m.in. komplet ubrań koszarowych. Ponadto mistrzowie województwa zostali nagrodzeni prawem startu w zawodach krajowych, które odbędą się w przyszłym roku.

Wyniki rywalizacji KDP:

1. Wola Morawicka (pow. kielecki) – 118,40 pkt

2. Łachów (włoszczowski) – 118,75 pkt

3. Skotniki (pow. sandomierski) – 120,56 pkt

4. Wiśniowa (pow. starszowski) – 127,62 pkt

5. Nowy Korczyn (pow. buski) – 135,31 pkt

6. Fałków (pow. konecki) – 140,62 pkt

7. OSINY (pow. starachowicki) – 142,72 pkt.

8. Węgleszyn (pow. jędrzejowski) – 146,40 pkt

9. Kobylany (pow. opatowski) – 146,81 pkt

10. Krzyżanowice (pow. pińczowski) – 147,89 pkt

11. Sorbin (pow. skarżyski) – 150,55 pkt

12. Gabułtów (pow. kazimierski) – 151,65 pkt

13. Łukawica (pow. staszowski) – 160,98 pkt

14. Kunów (pow. ostrowiecki) - dyskwalifikacja

Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP Osiny wystapiła w składzie: Agnieszka Bielecka, Izabela Stompór, Iwona Caban, Katarzyna Wyrzykowska, Katarzyna Ankurowska, Agata Bąk, Małgorzata Bąk i Paulina Pawelec. Rolę mechanika pełnił Kamil Bielecki.

Oprócz Kobiecej Drużyny Pożarniczej z Osin powiat starachowicki reprezentowali druhowie z OSP Mirzec. Nie poszli jednak w ślady swoich koleżanek z gminy i zajęli dopiero 12 miejsce. Rywalizację wygrali druhowie z OSP Brudzów (pow. kielecki). Na podium zmieściły się również druzyny z Woli Morawickiej i Oksy (pow. jędrzejowski).

Kolejne emocje związane z rywalizacją jednostek OSP czekają nas dopiero za dwa lata gdy rozegrane zostaną zawody powiatowe.

Źródło: własne, KW PSP w Kielcach

Zdjęcia: własne, Mirosław Sewryn/www.powiat.starachowice.pl