nowa ustawaW dniu 19.05.2014r. w remizie OSP Ustronie Morskie powołany został Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w celu dokonania zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Proponowane zmiany mają zapewnić strażakom niezawodowym, którzy ucierpieli w związku z prowadzonymi działaniami ratowniczymi lub ćwiczeniami, zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne na okres niezdolności do pracy.

W obecnym stanie prawnym, członek Ochotniczej Straży Pożarnej, który ucierpiał w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczej lub ćwiczeń, nie był zatrudniony na umowę o pracę, np. będąc osobą uczącą się, bezrobotną, zatrudnioną na umowę zlecenie itp. jest pozbawiony jakichkolwiek świadczeń przez okres choroby i rehabilitacji. Zdarzały się przypadki gdy strażak-ochotnik doznawał bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu który eliminował go z możliwości pracy a otrzymywał jedynie kilkaset złotych z tytułu ubezpieczenia. Koszty leczenia, rehabilitacji są bardzo wysokie i zazwyczaj niemożliwe do pokrycia dla większości z nas. W 2012 roku doszło do 166 wypadków strażaków-ochotników, w tym 3 zbiorowych. Poszkodowanych zostało 172 ratowników z czego 167 doznało lekkiego uszczerbku na zdrowiu, 4 ciężkiego a jeden poniósł śmierć.

Aby zmienić ten stan rzeczy, Komitet postanowił zaproponować zmiany w ustawie, a następnie zebrać 100.000 podpisów pod projektem. 25.08.2014 Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz zdecydowała o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Ustawy o zmianie ustawy z dnia 24.08.1991r. O ochronie przeciwpożarowej" Akcja zbierania podpisów trwa do 15 listopada b.r.

Jako druhowie OSP Osiny zwracamy się z prośbą do wszystkich chętnych o wsparcie tej inicjatywy. W najbliższych dniach będą zbierane podpisy, które następnie zostaną wysłane do Komitetu Inicjatywy. Prosimy o kontakt w celu złożenia podpisów.

Szczegóły akcji znajdują się na stronie OSP Ustronie Morskie: http://osp.ustronie-morskie.pl/zmieniamy-ustawe,332,l1.html

Źródło: własne, OSP Ustronie Morskie