Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Najnowsze artykuły

2/2017 Pożar traw

Dodany 05/03/2017, 09:33 przez admin

Rozlicz PIT za 2016 rok - przekaż...

Dodany 01/02/2017, 00:00 przez admin

1/2017 Pożar poddasza

Dodany 29/01/2017, 13:53 przez admin

Polecane strony

 
 
 
 
 trawy
 
 
www.czerwonesamochody.com

Licznik odwiedzin

licznik odwiedzin strony

Zdarzenia

Pożary: 2

Miejscowe zagr.: 0

Fałszywe: 0

2017: 2

2016: 14

 

Szukaj

kogutWśród osób nie związanych z OSP często można spotkać stwierdzenia typu „Do czego to jest potrzebne” czy „A co oni zrobią tym samochodem?!”. Chciałbym przybliżyć działalność Ochotniczej Straży Pożarnej ze szczególnym przyjrzeniem się OSP Osiny.

 

    „Do czego jest potrzebne to OSP?” - na przykład do tego, żeby wyręczać zawodowych strażaków w akcjach nie wymagających użycia znacznych sił i środków jak np. pożary traw czy lasów o małej powierzchni. Często też jako pierwsze przybywają na miejsce poważniejszych zdarzeń. Proszę sobie wyobrazić, że na zmianie w KP PSP jednocześnie jest 12 strażaków, którzy zabezpieczają teren o rozciągłości 50x40 km. Jest fizycznie niemożliwym aby sami w pełni zabezpieczyli ten obszar. Dlatego też OSP jest dużym wytchnieniem dla zawodowych strażaków ale też podnosi poziom bezpieczeństwa w poszczególnych miejscowościach.

    „Po co to OSP skoro Starachowice przyjeżdżają pierwsze?” - fakt, jest możliwa tak sytuacja gdy zaistnieje zdarzenie w Osinach a poinformowany o nim dyspozytor w KP PSP wyśle zastęp z PSP a dopiero później z OSP Osiny. Są to jednak wyjątkowe sytuacje. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 29.12.1999 ws. szczegółowych zasad organizacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dysponuje się jako pierwszą jednostkę położoną najbliżej miejsca zdarzenia (mogącą podjąć działania w najkrótszym czasie) z uwzględnieniem potencjału bojowego. W 2012 roku OSP Osiny uczestniczyło w 29 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jedynie w 5 akcjach współdziałaliśmy z zastępami z KP. Były to akcje trudne (pożar stodoły) lub bezpośrednio zagrażające życiu (wypadki). Pozostałe 24 zdarzenia zneutralizowaliśmy sami lub przy wsparciu jednostek ościennych OSP. Statystyki nie kłamią w tym przypadku. Trzeba również pamiętać, że jesteśmy najdalej położoną od Komendy Powiatowej miejscowością. Średni czas dojazdu zastępu ze Starachowic to 23 minuty. W tym czasie może wydarzyć się bardzo wiele....

    „Co oni mogą zrobić tym samochodem?!”. Nie sposób się nie zgodzić z twierdzeniem, że posiadany przez nas samochód GLBM Ford Transit nie jest imponujących rozmiarów. Na swoim wyposażeniu posiada zbiornik 1000l oraz armaturę wodną. W większości zdarzeń jego wyposażenie jest zupełnie wystarczające do likwidacji skutków. Kiedy jednak rozmiar zdarzenia przekracza możliwości sił i środków zawsze pozostaje wezwanie wsparcia z sąsiednich jednostek. Co jest sprawą naturalną i powszechnie stosowaną. Nie da się od razu zaspokoić wszystkich potrzeb. Zakup samochodu pożarniczego wiąże się z ogromnymi kosztami idącymi w setki tysięcy złotych. Aby można było dokonać takiego zakupu potrzeba wsparcia gminy, ZOSPRP i wielu innych podmiotów. Nie jesteśmy jedyną jednostką czy to w gminie czy tym bardziej w kraju. Wszyscy mamy potrzeby, które są sukcesywnie realizowane. Możliwe, że nadejdzie dzień kiedy i my będziemy mogli się pochwalić nowym samochodem. Póki co cieszmy się z tego co mamy bo niejedna jednostka może nam zazdrościć sprzętu.

    „Cóż oni potrafią, tylko tlen umieją podać”. Nigdy wszystkim pod tym względem nie da się dogodzić. Wymienione w cudzysłowie zdanie padło podczas akcji ratowniczej w następstwie wypadku drogowego. Dzięki szybkiej reakcji naszych strażaków ochotników, w chwili przyjazdu karetki poszkodowany był profesjonalnie przygotowany do transportu a jego stan stabilny. Nie wiadomo czy dziś moglibyśmy z nim rozmawiać gdyby wtedy zajęli się nim np. autorzy tego zdania. Tak samo jak w każdym innym zawodzie my-strażacy ochotnicy również stale uczymy się nowych rzeczy. Strażakiem nie staje się z dnia na dzień, zaraz po zdaniu egzaminu. Ogromną rolę odgrywa również doświadczenie zdobyte podczas akcji. Nie znajdzie się chyba osoby, która idąc do jakiejkolwiek pracy od razu wszystko umiała zrobić. Tak jest i w tym przypadku.Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi.

    „Jacy z nich strażacy? Tylko dla pieniędzy jeżdżą” - dla żadnego z nas ekwiwalent otrzymywany za akcje nie jest źródłem jakiegokolwiek utrzymania. Nie można w żaden sposób go porównać z pensją. Wypłacany jest co pół roku, a jego kwota zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu złotych na osobę. Większość tej kwoty (a często całość) i tak jest przez nas przekazywana na bieżącą działalność Jednostki. Jaki jest to zatem zarobek dla nas osobiście? Nieprawdą jest, że dostajemy 20 zł za godzinę, nieprawdą jest że czerpiemy z OSP stałe dochody, nieprawdą jest również to, że robimy to dla zysku. Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza, zapraszamy w nasze szeregi. Czy gdy zawyje syrena w środku nocy taka osoba przybędzie na wezwanie?

    Jest wiele pytań dotyczących działalności OSP, które z perspektywy laika mają jednoznaczną odpowiedź, często zupełnie nie mającą pokrycia w rzeczywistości. Powyżej przytoczyłem jedynie kilka z nich. Nie są to tezy wyssane z palca ale prawdziwe wypowiedzi formułowane przez mieszkańców Osin. Jeśli ktokolwiek ma pomysł, chęć jak usprawnić działalność naszej jednostki – zapraszamy do współpracy. Szeregi OSP są otwarte dla każdego. Wystarczy chęć działania a reszta pójdzie z górki.

Share

Kalendarium


Dzisiaj jest: Poniedziałek
10 Grudnia 2018
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Imieniny obchodzą
Andrzej, Daniel, Judyta, Julia, Maria,
Radzisława

Do końca roku zostało 22 dni.
Zodiak: Strzelec

Pogoda

Oficjalny profil1% dla OSP OSINY

1% podatku dla

OSP OSINY

KRS: 0000 116 212

CEL SZCZEGÓŁOWY: OSP OSINY,

OSINY 10,

27-220 MIRZEC

Ostrzeżenia pogodowe