Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Najnowsze artykuły

2/2017 Pożar traw

Dodany 05/03/2017, 09:33 przez admin

Rozlicz PIT za 2016 rok - przekaż...

Dodany 01/02/2017, 00:00 przez admin

1/2017 Pożar poddasza

Dodany 29/01/2017, 13:53 przez admin

Polecane strony

 
 
 
 
 trawy
 
 
www.czerwonesamochody.com

Licznik odwiedzin

licznik odwiedzin strony

Zdarzenia

Pożary: 2

Miejscowe zagr.: 0

Fałszywe: 0

2017: 2

2016: 14

 

Szukaj

   Przez wiele lat działalność OSP kojarzyła się tylko z gaszeniem pożarów. Niedawno ukazał się raport opisujący życie straży ochotniczych w każdym możliwym aspekcie i w ujęciu krajowym. Publikacja pokazuje jak szeroka jest działalność strażaków-ochotników.

   W naszym kraju działa ponad 16 tysięcy jednostek OSP, których szeregi tworzy ponad 690 tysięcy druhów. Gdyby zebrać wszystkich w jednym miejscu powstało by miasto wielkości Łodzi. Średnio w każdej jednostce działa 43 osoby.

   Połowa wszystkich OSP powstała w okresie przed II wojną światową, 40% powstało w okresie PRL-u. Wiek jednostek pokazuje przywiązanie lokalnych społeczności do tego typu działalności. Dla porównania – 95% pozostałych stowarzyszeń powstało po obaleniu komunizmu. Szczególny jest też teren działania OSP – prawie 70% z nich działa na obszarach typowo wiejskich, głównie w części centralnej, południowej i wschodniej Polski. 62% osób figurujących jako członkowie OSP bierze czynny udział w jej życiu. Niepokoić może ilość nowych członków – w 2012 roku średnio przyjęto dwie nowe osoby do jednostki.

   Jeśli wziąć pod uwagę zasięg działania jednostek, to okaże się, że prawie 80% z nich nie przekracza granic gminy lub powiatu. Tylko po 10% działa na terenie województwa lub kraju. Ściśle lokalny charakter działania OSP sprawia, że z reguły cieszą się dużym szacunkiem i zaufaniem lokalnej społeczności. Dodatkowym atutem działalności strażaków-ochotników jest możliwość pewnego rodzaju rozrywki lub ciekawego spędzenia czasu, a o to na wsiach jest trudno. Zakres działalności jest dość szczeroki i obejmuje kulturę, sport, działalność edukacyjną i prewencyjną w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz, oczywiście, działalność ratowniczą na wypadek pożarów, klęsk żywiołowych czy miejscowych zagrożeń.

   Ciekawie prezentuje się sprawa pobierania i przeznaczenia ekwiwalentu wypłacanego za akcje ratownicze. W 81% jednostek druhowie nie pobierają ekwiwalentu w ogóle lub przeznaczają go na działalność jednostki. Tak wysoki odsetek osób działających czysto społecznie również wyróżnia ochotnicze straże pożarne na tle innych organizacji.

   Gdy wziąć pod uwagę podział druhów pod względem płci okaże się, że 92% z nich to mężczyźni. Jedynie 8% stanowią kobiety.

   Raport wskazuje również na wysoki poziom „zżycia” się członków OSP ze sobą oraz z jednostką w której działają. Fakt, ten jest szczególnie ważny z uwagi na stopień trudności podejmowanych przez druhów działań.

   Publikacja ukazuje działalność strażaków-ochotników na tle kraju. Mimo różnych warunków działania jednostek można z niej wyczytać wiele elementów wspólnych dla wszystkich. Te same problemy, zadania i potrzeby. Liczba 690 tysięcy członków stale gotowych do ratowania życia i zdrowia nie byłaby tak okazała, gdyby nie wsparcie rodzin i bliskich. Można powiedzieć, że działalności strażaków-ochotników dotyczy każdego z nas.

Autorem publikacji jest Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Pełna treść raportu

Share

Kalendarium


Dzisiaj jest: Poniedziałek
10 Grudnia 2018
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Imieniny obchodzą
Andrzej, Daniel, Judyta, Julia, Maria,
Radzisława

Do końca roku zostało 22 dni.
Zodiak: Strzelec

Pogoda

Oficjalny profil1% dla OSP OSINY

1% podatku dla

OSP OSINY

KRS: 0000 116 212

CEL SZCZEGÓŁOWY: OSP OSINY,

OSINY 10,

27-220 MIRZEC

Ostrzeżenia pogodowe