W ostatnią sobotę marca druhowie OSP w Osinach podsumowali miniony rok na walnym zebraniu sprawozdawczym.

Na spotkanie przybyła nadzwyczaj duża liczba osób. Znaczący w tym udział miała młodzież działająca w dwóch Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. W gronie przybyłych gości znaleźli się: Wójt Gminy Mirzec Marek Kukiełka, dowódca JRG PSP w Starachowicach bryg. Tadeusz Kępa, Komendant Gminny OSP Paweł Staszałek, sekretarz Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Tadeusz Sobczyk, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Seweryn, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Starachowicach Marek Materek, sołtys Osin Jan Zawisza oraz radny Roman Stompór.

Jednostka znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym. Zrzesza 25 członków zwyczajnych i 10 honorowych. Przy OSP funkcjonują dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze oraz Kobieca Drużyna Pożarnicza. Żeńska MDP w ubiegłym roku wygrała gminne zawody sportowo pożarnicze rozegrane w Tychowie Starym.

W zakresie działalności ratowniczej jednostka OSP Osiny w 2013 roku uczestniczyła w 22 zdarzeniach (16 pożarów, 6 miejscowych zagrożeń). Jeden raz interweniowała poza terenem gminy (w Mirowie Starym). Porównując do 2012 roku zdarzeń było znacznie mniej.

Stan kasy jednostki na zakończenie roku wyniósł: 4891,28 zł. Znacznie ponad 90% ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczych druhowie przekazali do kasy jednostki.

Druhowie w ubiegłym roku współorganizowali festyn szkolny oraz sobótkę. Uczestniczyli również w uroczystościach kościelnych i państwowych. W ramach prac społecznych gruntownie wyremontowano salę z remizie oraz uszczelniono dach.

Duże zmiany nastąpiły w wyposażeniu jednostki. Został pozyskany ciężki samochód gaśniczy Jelcz, zakupiono zestaw narzędzi hydraulicznych pierwszej kategorii Weber, przeprowadzono remont samochodu Ford Transit i pozyskano szereg drobniejszego sprzętu m.in. sygnalizator bezruchu i elementy umundurowania. W inspekcji gotowości bojowej jaką przeprowadziła Komenda Powiatowa w Starachowicach OSP Osiny otrzymało ocenę bardzo dobrą.

Druhowie przeszli szkolenie w zakresie ratownictwa technicznego (3 osoby) oraz współpracy OSP z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (4 osoby). Jak podkreślił Naczelnik Marcin Driański oba kursy są bardzo istotne ze względu na pozyskany sprzęt do ratownictwa technicznego a także z powodu coraz czętszego wysyłania do pomocy śmigłowców LPR-u (w ub. roku  podczas jednego ze zdarzeń było przygotowywane lądowisku dla śmigłowca, jednak ze względu na warunki pogodowe ostatecznie nie został on wysłany-przyp. red.). Cztery osoby przeszły szkolenie podstawowe.

Obecny na spotkaniu Wójt Marek Kukiełka ocenił pracę jednostki na poziomie bardzo dobrym. Pochwalił też zaangażowanie druhów w życie lokalnej społeczności.

Brygadier Tadeusz Kępa w swoim wystąpieniu zaprezentował statystki zdarzeń z poprzedniego roku na terenie powiatu i gminy Mirzec. Poinformował zebranych o powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych które odbędą się w dwóch terminach: 8 czerwca będą rywalizowały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze natomiast seniorzy sprawdzą się 31 sierpnia. Brygadier zwrócił uwagę na akcję promującą karty ratownicze w pojazdach. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

Komendant Gminny OSP Paweł Staszałek zaprosił druhów do gminnej rywalizacji. 1 czerwca i 24 sierpnia odbędą się zawody jednostek z naszego rejonu.

Obecni na zebraniu udzielili Zarządowi absolutorium.