21 maja na Rynku w Starachowicach obchodzono powiatowy Dzień Strażaka.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. świętokrzyski Komendant Wojewódzki nadbryg. Zbigniew Muszczak, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego ZOSPRP dh Mirosław Pawlak, Komendant Powiatowy PSP w Starachowicach bryg. Marek Kaczmarczyk Prezydent Starachowic Sylwester Kwiecień, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Lasów Państwowych i przewodniczący Rad Gmin z powiatu starachowickiego.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Kilkunastu funkcjonariuszy KP PSP w Starachowicach awansowano zaś ok. 30 osób otrzymało medale i inne wyróżnienia w podziękowaniu za wspieranie ochrony przeciwpożarowej.

Podczas obchodów dokonano oficjalnego przekazania średniego samochodu gaśniczego na podwoziu Iveco do Komendy Powiatowej w Starachowicach. Również jednostka OSP Starachowice os. Michałów wzbogaciła się o średni samochód gaśniczy na podwoziu Renault (GBA 2/17 Renault M210 Midliner). OSP Gadka otrzymało zestaw ratownictwa technicznego marki Lukas.

Środowe obchody były też swoistym pożegnaniem samochodu należącego do OSP Osiny – GBA Star 2.8/8+8. Służący już ponad 40 lat w Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej pojazd zostanie przekazany do Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy Starachowic mogli podziwiać samochody gaśnicze i zgromadzony w nich sprzęt. Szczególnie podobało się to dzieciom wśród których zapewne był niejeden przyszły strażak.

Jarosław Dudek

Zdjęcia: Mirosław Seweryn, Kamil Bielecki