Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Najnowsze artykuły

2/2017 Pożar traw

Dodany 05/03/2017, 09:33 przez admin

Rozlicz PIT za 2016 rok - przekaż...

Dodany 01/02/2017, 00:00 przez admin

1/2017 Pożar poddasza

Dodany 29/01/2017, 13:53 przez admin

Polecane strony

 
 
 
 
 trawy
 
 
www.czerwonesamochody.com

Licznik odwiedzin

licznik odwiedzin strony

Zdarzenia

Pożary: 2

Miejscowe zagr.: 0

Fałszywe: 0

2017: 2

2016: 14

 

Szukaj

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez swojego ukochanego czworonoga. Pies, kot oraz każde inne zwierzątko traktowane jest przez nas jak członek rodziny. Jak więc zachować się, gdy ów domownik będzie potrzebował pomocy?

Oczywiście wiadomo, że gdy zwierzak zachoruje, trzeba z nim iść do weterynarza. A co w przypadku nagłego zatrzymania krążenia?

Większość z nas wie jak udzielić pierwszej pomocy człowiekowi w przypadku utraty oddechu. Niestety mało kto umie zachować się, gdy ta przypadłość trafi na naszego pupila. Nikt z nas nie chce, by ukochany zwierzak pozostał bez pomocy. Poniższe grafiki prezentują podstawowe czynności ratunkowe, jakie należy przeprowadzić w celu przywrócenia oddechu i krążenia naszemu pupilowi. Ponadto możemy dowiedzieć się jak unieruchomić złamane kończyny zwierzęcia oraz jak należy transportować rannego zwierzaka.

Znakomitym przykładem udzielenia prawidłowo pierwszej pomocy rannym czworonogom jest akcja strażaków z dnia 6 lutego 2013 roku podczas gaszenia pożaru mieszkania przy ulicy Czerkaskiej 18 w Bydgoszczy. Ratownicy z JRG 1 podczas przeszukiwania pomieszczeń natknęli się na dwa nieprzytomne psy, które natychmiast ewakuowano na zewnątrz budynku. Odpowiednie wyszkolenie i duże doświadczenie z zakresu ratownictwa medycznego pozwoliło dowódcy akcji na podjęcie prawidłowej decyzji. Zastosowana tlenoterapia skutecznie poprawiła stan zdrowia zwierzaków, które odzyskały przytomność. Przybyła na miejsce straż miejska zabrała ranne czworonogi do lecznicy weterynaryjnej. Jest to jeden z wielu przykładów kiedy to człowiek uratował życie zwierzakowi.

Pamiętajmy, że pies, kot tak jak i każde inne stworzenie jest istotą żywą i ma prawo do życia. W momencie wypadku liczą się sekundy. Dlatego warto wiedzieć jak im pomóc zanim trafią do weterynarza. Przede wszystkim w każdej sytuacji należy zachować zimną krew, starając się nie bać bardziej niż nasz ulubieniec.

Tekst: Maciej Czyżewski, Artur Żywociński

Pełny tekst artykułu znajduje się tutaj

Share

Kalendarium


Dzisiaj jest: Poniedziałek
10 Grudnia 2018
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Imieniny obchodzą
Andrzej, Daniel, Judyta, Julia, Maria,
Radzisława

Do końca roku zostało 22 dni.
Zodiak: Strzelec

Pogoda

Oficjalny profil1% dla OSP OSINY

1% podatku dla

OSP OSINY

KRS: 0000 116 212

CEL SZCZEGÓŁOWY: OSP OSINY,

OSINY 10,

27-220 MIRZEC

Ostrzeżenia pogodowe