Przełomowym momentem w historii OSP Osiny było przyjęcie w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

4 października 2007 roku jednostka OSP Osiny decyzją Komendanta Głównego bryg. Marka Kubiaka na wniosek Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach bryg. Grzegorza Jankowskiego została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Starania o włączenie do KSRG mocno wspierał ówczesny Wiceprezes Rady Ministrów Przemysław Gosiewski, który był też obecny na uroczystości włączenia do Systemu.

Fakt włączenia w szeregi KSRG otworzył przed nasza jednostką szerokie możliwości, przede wszystkim w dostępie do zaawansowanego wyposażenia. Od tamtego momentu udało się zakupić m.in. aparaty ochrony dróg oddechowych wraz z sygnalizatorami bezruchu oraz cały szereg podstawowego sprzętu gaśniczego i ochrony osobistej. Został zakupiony również ciężki zestaw ratownictwa drogowego.

W ostatnim roku w szeregi druhów zostały przyjęte pierwsze Panie. Po przejściu szkoleń biorą czynny udział w akcjach ratowniczych. Reaktywowana została również żeńska drużyna pożarnicza, która w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych rozegranych 2 września 2012 roku w Starachowicach zajęła drugie miejsce. W ślad za starszymi koleżankami poszła młodzież żeńska wygrywając Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze rozegrane 30 czerwca 2013 r. w Tychowie Starym.

Męska Drużyna Pożarnicza regularnie zajmuje miejsca w pierwszej „piątce” na Powiatowych Zawodach Pożarniczych.

Po 85 latach istnienia jednostka jest jedną z najlepiej wyposażonych w powiecie. Posiada dwa samochody gaśnicze i zrzesza 26 członków zwyczajnych stale poszerzających swoje kompetencje.

W 2013 r. budynek remizy dotąd należący do OSP został przekazany Gminie Mirzec.

Wyzwaniem na najbliższe lata jest remont budynku remizy oraz jego doposażenie w niezbędny sprzęt.