Święty Florian (ok.250 – 304 r.). Pochodził z miasteczka Zeiselmauer w Dolnej Austrii. W młodości został wcielony do Rzymskiej armii stacjonującej na w okolicach Mantem (północno-wschodnia Austria), gdzie doszedł do stopnia dowódcy. Cesarz Dioklecjan z coraz większą mocą prześladował Chrześcijan, także tych w swojej armii. W 304 roku św. Florian wraz z grupą chrześcijańskich żołnierzy otrzymał nakaz złożenia ofiary rzymskim bogom. Stanowczo się temu sprzeciwił za co został wychłostany. Wysłano go w okolice Wiednia do innego obozu armii. Namiestnik miejscowej prowincji, Akwilin, za wszelką cenę starał się złamać wiarę żołnierza. Kiedy wszystkie środki zawiodły nakazał tortury i biczowanie. Ostatecznie do nóg św. Floriana przywiązano ciężki kamień i wrzucono do rzeki Enns. Stało się to 4 maja 304 r. W miejscu gdzie został pochowany wybudowano benedyktyński klasztor. Dzisiejsze święto straży pożarnej przypada w dniu śmierci jej patrona.

Pod koniec XII w. Kazimierz Sprawiedliwy sprowadził relikwie Świętego do Krakowa, gdzie następnie wybudowano kościół (dzisiejsza Bazylika św. Floriana). Pożar jaki nawiedził krakowski Kleparz w 1528 r. ocalił jedynie ten kościół. Wydarzenie to zapoczątkowało kult św. Floriana jako patrona strażaków.